מידע לנוסע בתחבורה הציבורית
בכל מקום ויותר מתמיד משתלם לנסוע בתחבורה הציבורית

רב קו- כל מה שצריך לדעת

כולנו כבר מכירים את הרב קו, אותו כרטיס נסיעה בצבע צהוב שעשה מהפכה בתחום כרטיסי התחבורה הציבורית בישראל, אבל מה אתם יודעים עליו? אילו הסדרי נסיעה ניתן לרכוש? מהו ערך צבור? מה זה מטרופולין ואיך זה משפיע על הנסיעות שלי? עם אלו כלי תחבורה ניתן לשלם עם הרב קו? במאמר זה תוכלו למצוא את כל המידע שתצטרכו לגבי הכרטיס הקטן שעשה שינוי גדול.

הרב קו הושק לראשונה בשנת 2008 כתחליף מגנטי וחדיש לכרטיסי הנסיעה מנייר שהיו בשימוש עד אז. בכרטיס קיים שבב זיכרון וקיימים שלושה סוגי כרטיסים: כרטיס אישי המכיל פריטים מזהים של בעל הכרטיס כמו שם ותמונה ועליו ניתן לממש הנחות מסוימות (סטודנטים, גמלאים, נוער ועוד). המידע עליכם יישמר במאגר, אך שאם הכרטיס יאבד או ייפגם יוכלו לחדש לכם אותו. כרטיס חצי אנונימי גם יופיעו שמכם ותמונתכם אך לא יישמר במאגר הנתונים, כך שאם הוא אבד או נפגם לא תוכלו לעשות דבר. ישנו כרטיס אנונימי שהוא מופיע ללא שם או תמונה והוא אינו מאפשר קבלת הנחות לזכאים אלא רק הנחות כלליות והוא לא מבוטח בפני אובדן או תקלה.

כיום ניתן לשלם על הנסיעות שלכם באמצעות ה'רב קו' בארבעה כלי תחבורה: רכבת ישראל, כל חברות האוטובוסים, ה'מטרונית' בחיפה ו"הרכבת הקלה" בירושלים. במידה ותרצו להטעין את כרטיס הרב קו שלכם תוכלו לעשות זאת בתחנות 'רכבת ישראל' ובעמדות של חברת 'רב קו'.

אז אילו הנחות קיימות ברב קו ואילו שיטות תשלום אפשריות יש?

קיימות מספר קבוצות באוכלוסייה שזכאות להנחות משמעותיות כשהן נוסעות בתחבורה הציבורית:

 • אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 50% בכל כלי התחבורה הציבורית.
 • בני נוער עד גיל 18 זכאים להנחה של 50% בכפוף לזכאות בחוק.
 • סטודנטים זכאים להנחה של 33%, ובמידה ותרכשו מנוי סמסטריאלי או שנתי ההנחה תעלה ל-50%.
 • עיוורים ונכים זכאים לנסיעות ללא עלות בתחבורה הציבורית.
 • מלווים לעיוורים זכאים ל-50% הנחה בכל כלי התחבורה הציבורית.
 • מתנדבי שנות שירות, חיילי של"ת וחניכי מכינות קדם צבאיות זכאים לנסיעות ללא עלות בתחבורה הציבורית מלבד קווי אילת.
 • מתנדבי שירות לאומי, של"ת וקד"צ זכאים לנסיעות ללא עלות בתחבורה הציבורית במידה ויעדכנו את פרופיל הנסיעה לפרופיל המתאים.
 • חיילים בצה"ל זכאים לנסיעות ללא עלות בכל כלי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ והתיקוף יעשה באמצעות החוגר הצה"לי.

כיום קיימים מספר אופציות תשלום באמצעות הרב קו: 'ערך צבור', 'חופשי יומי', 'חופשי שבועי' ו- 'חופשי חודשי'.

 • 'ערך צבור'- הערך הצבור מאפשר לכם לטעון סכום כסף של עד 1,000 שקלים על כרטיס ה'רב קו' שלכם ולהשתמש בו מתי שתרצו היכן שתרצו. הסכום המזוכה בכרטיס מקבל הנחות לפי הפרופיל המצוין בכרטיס, וכך נוצר לכם ערך צבור גבוהה יותר מסכום הכסף שהטענתם מלכתחילה. בפרופיל משתמש רגיל תקבלו הנחה של 20%, וקיימות הנחות שונות לפרופילים שונים. בנוסף, תוכלו להמיר את הערך הצבור שלכם לכרטיסים אחרים.
 • 'חופשי יומי'- הסדר נסיעה שמאפשר לכם מגוון מחירים נוחים במסגרת נסיעה יומית. במידה ותרצו לקרוא יותר לעומק, אתם מוזמנים לעבור למאמר שלנו: חופשי יומי- מה זה וכמה זה יעלה לכם?
 • 'חופשי שבועי'- הסכם נסיעה התקף לשבוע מרגע הרכישה ויאפשר לכם מגוון מחירים נוחים במסגרת אותו שבוע.
 • 'חופשי חודשי'- הסדר נסיעה שמאפשר לכם מגוון מחירים נוחים במסגרת חודש רכישת ההסדר. במידה ותרצו לקרוא יותר לעומק, אתם מוזמנים לעבור למאמר שלנו: חופשי חודשי- מה זה וכמה זה יעלה לכם?

מטרופולין- מה זה אומר?

מטרופולין מתייחס לחלוקה של הארץ לארבעה אזורים, שמחולקים לפי הערים הגדולות באותו אזור: באר שבע, ירושלים, תל אביב (גוש דן) וחיפה. כל מטרופולין מחולק לתתי אזורים קטנים יותר המרכיבים אותו והחלוקה מאפשרת מגוון רחב של מחירי נסיעה. ישנם הסדרי נסיעה בתוך מטרופולין מסוים, קיים הסדר נסיעה בין-מטרופולין וגם הסדר נסיעה לכל הארץ לא כולל הערבה.

לסיכום, ה'רב קו' לחלוטין עשה מהפכה גדולה בתחום התחבורה הציבורית והפך את השימוש בה לקל הרבה יותר. אם פעם היינו צריכים לרכוש כרטיס נפרד לכל כלי תחבורה או לכל נסיעה בנפרד, היום ניתן לשאת סכום רב על הכרטיס הקטן הזה ולנסוע מבלי לחשוש. אז למי מכם שעוד לא הנפיק כרטיס 'רב קו'- למה אתם מחכים?