שאלות ותשובות

מהם יתרונות הרפורמה החדשה בתחבורה הציבורית?
עד היום נסענו באמצעי התחבורה הציבורית השונים: אוטובוס, רכבת, מטרונית ורכבת קלה ושילמנו לכל מפעיל בנפרד.

החל מ1.1.2016, הרפורמה החדשה של משרד התחבורה, מאפשרת לרכוש מינוי נסיעה אזורי, המשלב את כל אמצעי התחבורה הציבורית. באמצעותו, ניתן לנסוע ללא הגבלה בתחומי האזור, בכל אמצעי תחבורה שנבחר, בנפרד או בשילוב ביניהם. (בכפוף למגבלות המינוי)
מהי שיטת המטרופולינים?
מפת התחבורה הציבורית החדשה כוללת 4 מטרופולינים חיפה, תל אביב, ירושלים ובאר שבע.

כל מטרופולין חולק ל- 3 "טבעות": טבעת מרכזית (טבעת1) הכוללת את העיר הראשית וסביבותיה, "טבעות משנה" (2 ו-3) הכוללות מספר אזורים המרוחקים יותר ממרכז העיר.

כדי לנסוע באזור מסוים, או מאזור לאזור, יש לרכוש מינוי "המכסה" את האזור/ים הנבחר/ים.
מהו "מטרופולין" ואיך נקבעו גבולות המטרופולין בשיטה החדשה?
מטרופולין הוא מרחב גיאוגרפי, שלמרבית היישובים שהוא כולל, יש קשרי עבודה, שירות או בילוי עם העיר הראשית ("עיר האם") הסמוכה. לדוגמה, תושבים רבים בהרצליה נוסעים מדי יום לעבוד ולבלות בתל אביב ולהיפך.

לצורך יישום השיטה החדשה, נקבעו גבולות המטרופולינים על סמך הגדרות שונות המקובלות בישראל, בדגש על נתוני השימוש בתחבורה הציבורית.
האם יחולו שינויים כל שהם במספרי הקווים והמסלולים הקיימים?
לא! השיטה החדשה מתייחסת אך ורק לסוגי הכרטיסים, מחירם ותוקף השימוש באזורי הנסיעה.
אילו סוגי מינויים קיימים?
קיימים 3 סוגי מינויים: יומי, שבועי (7) וחודשי (30) . מחיר המינוי משתנה בהתאם למספר ימי השימוש ולמספר אזורי הנסיעה אותם כולל.
כיצד אדע איזה מינוי הכי מתאים לי?
בדקו במפה או ברשימת היישובים באילו אזורים נמצאות נקודות המוצא ויעדי הנסיעה שלכם, ובהתאם בדקו את טבלת סוגי המינויים.
האם אוכל לנסוע באמצעות המינויים לכל חלקי הארץ?
בשלב ראשון המינויים יהיה בתוך תחומי המטרופולין בלבד בהמשך, תחול הרופרמה גם על נסיעה בקווים הבינעירוניים.
כיצד אוכל לרכוש מינוי אזורי?
הרכישה תעשה באמצעות כרטיס הרב-קו שכבר מצוי בידיכם. באמצעותו, תוכלו לטעון את כל סוגי המינויים החדשים שתבחרו ואף לממש הנחות לזכאים.
מה זה "ערך צבור" וכיצד משתמשים בו?
"ערך צבור" הוא חוזה נסיעה באמצעות הטענת סכום הכסף על כרטיס הרב קו. תוכלו לטעון סכומים בכפולות של 30, 50, 100, 150 ו-200 ש"ח לשימוש בכל קווי התחבורה הציבורית.

בכל נסיעה מחויב הכרטיס במחיר נסיעה בודדת, אשר מופחת מהסכום הצבור. ערך צבור מכובד על ידי כל חברות האוטובוסים בתחבורה הציבורית ואינו מוגבל בזמן. ברכבת, יכובד בהמשך.

אם הנוסע זכאי להנחה, היא ניתנת בזמן הטענת הערך הצבור, בהתאם לפרופיל הזכאות האישי שלו המעודכן בכרטיס הרב-קו.
האם גם בנסיעה בודדת אהיה חייב להצטייד בכרטיס רב-קו?
תוכלו עדיין לרכוש כרטיסי נייר לנסיעה בודדת אצל נהג האוטובוס אן בתחנות הרכבת, אולם אפשרות זו אינה מומלצת, מכיוון שלא תוכלו ליהנות מיתרונות הרכישה ברב-קו, כגון: נסיעה חופשית במשך 90 דקות (אוטובוסים), החזר כספי במקרה של אובדן והטבות נוספות
אם אין בידי כרטיס רב- קו, היכן אוכל להנפיק?
תוכלו להנפיק כרטיס רב-קו בעמדות ובמרכזי השירות "על הקו" ברחבי הארץ. לאיתור העמדה הקרובה אליכם היכנסו לאתר "על הקו" בכתובת:alhakav.mot.gov.il או היכנסו לאתר משרד התחבורה: mot.gov.il.
בכרטיס הרב-קו שלי נותרו עוד הרבה נסיעות. האם אוכל לנצלן ?
כל היתרות שנטענו בכרטיס רב קו יכובדו עד לסיומן.
היכן אוכל לטעון את המינוי שלי?
ניתן לטעון את המנוי אצל נהג האוטובוס, במרכזי "על הקו", בעמדות טעינה ברחבי הארץ, בקופות של חברות האוטובוסים, בתחנות הרכבת , בחלק מתחנות האוטובוס, באתר האינטרנט ravkavonline.co.il ובאתר חברת "דן".
האם אפשר לטעון כרטיס רב-קו מהמחשב או מהסמארטפון?
בוודאי! היכנסו ל: ravkavonline.co.il, הורידו את התוכנה, הצטיידו בקורא כרטיסים ופעלו על פי ההוראות באתר. בנוסף, תוכלו לרכוש מנויים מסוימים באתר רכבת ישראל ובאתר חברת "דן" ללא צורך באבזור נוסף.
האם אוכל עדיין לרכוש כרטיס בודד (נייר או רב-קו) ומה הוא מאפשר?
בחיפה, תל אביב וירושלים תוכלו לטעון באזור טבעת 1 את כרטיס הרב-קו במינוי התקף ל-90 דקות, המאפשר מעבר בין קווים בקווי אוטובוס בלבד בשלב זה. שימו לב: ברכישת כרטיס בודד לא תוכלו לנצל הנחות המגיעות לכם, כגון: הנחת נוער, סטודנט ואחרות (למעט הנחת אזרח ותיק וסטודנט "מורחב" ).
אילו סוגי מינויים קיימים?
קיימים 3 סוגי מינויים: יומי, שבועי (7) וחודשי (30) . מחיר המינוי משתנה בהתאם למספר ימי השימוש ולמספר אזורי הנסיעה אותם הוא "מכסה".

חופשי חודשי/"גמיש 30": מינוי לנסיעה חופשית באוטובוס ו/או ברכבת.
תוקף המינוי הוא לחודש קלנדרי מה-1 בחודש ועד סוף החודש (ברכישה דרך מפעילי התחבורה הציבורית. ניתן לרכוש החל מה-25 בחודש) או ל -30 ימים במידה והמינוי נרכש ברכבת.

חופשי שבועי/ "גמיש 7": מינוי לנסיעה חופשית התקף לשבוע ימים מיום הרכישה.
תוקף המינוי הוא ל 7 ימים מיום הרכישה הן ברכישה דרך המפעילים והן ברכישה ברכבת.

חופשי יומי: מינוי לנסיעה חופשית התקף ליום הרכישה בלבד, מתחילת השירות ועד לסיום השירות באזור הכלול במינוי. תקף לנסיעה באוטובוס, רכבת, רכבת קלה, מטרונית בהתאם לאזור הנבחר.
לנסיעה חד פעמית: עדיף לי לרכוש מינוי חופשי יומי, או כרטיס הלוך ושוב?
כדאי לבדוק את תוספת המחיר ברכישת מינוי חופשי יומי לעומת נסיעה בודדת או הלוך ושוב. אם יש סיכוי שתבצעו נסיעה נוספת במהלך אותו יום, כדאי יותר לרכוש מינוי חופשי יומי.
עד היום השתמשתי בחופשי חודשי לאוטובוס בלבד באזור מגוריי. האם המחיר יורד?
מחירי מינוי חופשי חודשי בטבעת הפנימית של המטרופולין (טבעת 1) השתנו אך במעט (4 ₪), ההבדל הוא שמהיום, באותו המחיר, תיהנו מנסיעה בלתי מוגבלת בכל קווי האוטובוס והרכבת.

מחירי המינויים באזורים האחרים של המטרופולין (טבעות 2 ו-3) התעדכנו בהתאם לשיטה החדשה ובדרך כלל הם נמוכים יותר מאשר לפני הרפורמה. גם הם כוללים נסיעות גם ברכבת וגם באוטובוסים.
מגיעה לי הנחה בתחבורה הציבורית, האם אמשיך לקבל אותה?
מגוון ההנחות והזכאים הורחב לאחרונה, וכל ההנחות יישמרו גם בשיטה החדשה. לקבלת הזכאות יש לעדכן את הפרופיל האישי בעמדות השירות של על-הקו. מידע מפורט אודות מגוון ההנחות מופיע באתר משרד התחבורה mot.gov.il.
היכן אוכל למצוא מידע מלא אודות האזורים והתעריפים?
באתר האינטרנט של משרד התחבורה, באתרי חברות התחבורה הציבורית ובמוקד 8787*
האם ניתן יהיה לרכוש מינויים תקופתיים לרכבת בלבד (כגון גמיש 30/ 7)?
מעתה, כל המינויים התקופתיים בתוך המטרופולין יהיו משולבים ותקפים לכל אמצעי התחבורה במטרופולין. בתוך המטרופולין, לא ניתן יהיה לרכוש מינוי תקופתי לרכבת בלבד
האם ניתן לקנות ברכבת מינויים לאזורים בהם אין תחנות רכבת?
בשלב הראשון לא. מינויים אלו ניתן לרכוש אצל מפעילי התחבורה האחרים.
האם אוכל עדיין לרכוש כרטיס בין שתי תחנות רכבת?
ניתן לרכוש כרטיס לנסיעה בודדת, הלוך ושוב או כרטיסיה בין שתי תחנות רכבת וכן מינוי גמיש 7/30 בקווים שאינם באזורי מטרופולין.